Logo Bazy Logo PolSl Gliwice Logo OU PTTK Gliwice

Dojście

Baza znajduje się na przełęczy Przysłop Potócki, położonej pomiędzy Praszywką a Bendoszką Wielką w Worku Raczańskim w Beskidzie Żywieckim.

Dojście jest możliwe:

Namiary GPS: +49° 26′ 31.46″, +19° 2′ 41.65″

Mapa dzięki uprzejmości wydawnictwa ©Compass

  

Z Rycerek – zielony szlak bazowy (samochód)

Szczególnie zapraszamy Was do przyjścia na naszą bazę świeżo odnowionym szlakiem bazowym od strony Rycerek!

 

Początek szlaku w Rycerkach

Szlak zaczyna się u wylotu leśnej drogi, około 100m przed leśniczówką, jego początek oznaczony jest dużą tabliczką, której nie sposób nie zauważyć. W pobliżu jest również dużo miejsca na pozostawienie samochodu, dlatego turystom zmotoryzowanym zalecamy właśnie ten wariant dojścia. Szlak został wyznakowany zielonymi trójkątami na białym tle przez przewodników beskidzkich związanych z naszą Bazą, możecie być zatem spokojni o dokładność oznaczenia.

 

 

Oznaczenie szlaku

Czeka nas 40 min spaceru

Początkowo ścieżka jest nieco bardziej stroma, wiedzie drogą sporadycznie wykorzystywaną do zwożenia drewna ale już po około 10-15min staje się naprawdę łagodna i w dalszej części zapewnia znakomite widoki. Przy odrobinie szczęścia w trawach niedaleko szlaku można zobaczyć niegroźnego zaskrońca, a miłośnicy flory będą zachwyceni bogactwem kwiatów rosnących wokół szlaku.

 

Widok na Muńcuł

 

 

W trakcie podejścia warto zerknąć za siebie na widokowych polanach, aby podziwiać góry po przeciwnej stronie doliny. Będzie nam towarzyszył majestatyczny Muńcuł a przy dobrej widoczności również odległe szczyty gniazda Lipowskiego Wierchu.

 

Zarastająca polana

 

 

W górnej części szlaku przejdziemy przez kilka zarastających polan, gdzie ścieżka delikatnie kamufluje się wśród traw i niezliczonych kwiatów. To zapowiedź, że Baza jest już niedaleko. Na teren Bazy wejdziecie niejako od tyłu, od strony rozbitych namiotów.

 

       

 

 

Czekamy na Was 🙂

   

 

 

Z Rycerki Górnej – droga leśna (autobus)

Obok leśniczówki w Rycerce Górnej Kolonii zaczyna się leśna droga (początkowo asfaltowa), która prowadzi prosto na przełęcz Przysłop Potócki. Aby się tam dostać, najlepiej przyjechać autobusem firmy Thermo Car jadącym z Żywca lub Rajczy (aktualnie nie kursują w weekendy 🙁 ), wysiąść na przystanku przy sklepie w Rycerce Górnej Kolonii (ostatnia okazja na zakupy ;)) i wrócić się w kierunku z którego przyjechał autobus. Następnie trzeba skręcić w drogę rozpoczynającą się między mostem nad potokiem oraz budynkiem leśnictwa (StreetView) i iść do góry przez około 50 minut. Uwaga! Z powodu trwającej wycinki drzew trasa jest nieoznakowana i zalecana głównie dla doświadczonych turystów.
  

 

Z Soli – niebieski (dawniej czarny) szlak turystyczny (pociąg)

Niebieski szlak rozpoczyna się na dworcu kolejowym w Soli, gdzie znaleźć można też pierwszą tabliczkę bazową, kierującą w stronę Przysłopu Potóckiego. Po opuszczeniu wsi należy przejść przez rzekę i przebić się przez Łysicę do Rycerki Dolnej. Tam znajdują się ostatnie sklepy i kolejne tabliczki bazowe, a dalej szlak wiedzie w stronę Praszywki Wielkiej. Na jej szczycie znajduje się widokowa polana, z której wprawne oko wypatrzy Beskid Żywiecki, Śląski oraz Śląsko-Morawski. Po przerwie trzeba zejść dość stromą ścieżką na przełęcz, gdzie nie sposób przeoczyć bazowe zabudowania. Opis szlaku można znaleźć w serwisie trail.pl
  

 

Z Przegibka – niebieski (dawniej czarny) szlak turystyczny (góry)

Bazę i schronisko na Przegibku dzieli około godzina drogi. Miejsca te połączone są niebieskim szlakiem turystycznym, a w jego centralnym punkcie stoi krzyż jubileuszowy na Bendoszce Wielkiej. Przegibek jest sporym węzłem szlaków, z którego można pójść w kierunku Wielkiej Raczy, Rycerzowej, a także na Słowację.

Panorama Theme by Logo twórców stylu PanoramaThemocracy